Cepte 3G'den sonra sıra TV'de 3B'de

Aşağa gitmek

Cepte 3G'den sonra sıra TV'de 3B'de

Mesaj tarafından yakamoz Bir Perş. Eyl. 03, 2009 11:37 am


Panasonic, üç boyutlu filmleri oturma odalarına taşıyor. Firma, 2010 yılında satışa sunmayı planladığı yeni üç boyutlu plazma TV'sini tanıtmak için ünlü yönetmen James Cameron'ın yeni filmi 'Avatar'ı seçti. Film evlerde de üç boyutlu izlenebilecek.

Likit kristal (LCD) TV'lerin fiyatlarının giderek düşmesi, hatta kimilerine göre 'taban yapması', üretici firmaları farklı arayışlara itiyor.

Satışları patlatacak yeni bir itici güç arayan elektronik devlerinin odağında ise 3B (üç boyutlu) TV var. Bu devlerden biri de Panasonic. Japon üretici, uzun süredir devam eden Ar-Ge çalışmalarının meyvelerini yeni 3B TV'si ile toplamaya hazırlanıyor.

Panasonic, 3B özellikli, 261 cm (103 inç) ekran boyutuna sahip tam yüksek tanımlı (Full HD) TV ve Blu-ray oynatıcıdan oluşan ev sinema sistemiyle üçüncü boyutu oturma odalarına taşıyacak.Ürün, özel gözlüğüyle birlikte satılacak. 2010 yılında satışa sunulması planlanan 3B TV'nin LCD değil plazma olduğunun altı şu sözlerle çiziliyor: 'Sadece plazma TV'ler çözünürlük kaybına neden olmadan, üç boyutlu ve tam yüksek tanımlı görüntüleri eksiksiz olarak aktarabilir.'

Panasonic'in teknik özellikleri hakkında detaylı bilgi vermekten şimdilik kaçındığı 3B TV, eylül ayında Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenecek olan uluslararası tüketici elektroniği fuarı IFA'da ziyaretçilerin kullanımına sunulacak. 2010 yılı içinde, 3B uyumlu, en küçüğü 120 cm (50 inç) olmak üzere farklı ekran büyüklüklerinde modeller raflardaki yerini alacak.


3B TV nasıl çalışıyor?
3B TV'lerİn sırrı normal görüntünün önündeki prizmalarda gizli. Bu prizmalar sayesinde her iki gözün farklı resimler görmesi sağlanıyor. Üç boyutlu görüntü elde etmek için farklı yöntemler olsa da en basit ve yaygın yöntem, birbirine bitişik iki kamera kullanmak. Böylece sol gözümüz soldaki kameranın kaydettiklerini görürken, sağ gözümüz de sağdaki kameranın kaydettiklerini görüyor. Peki ama nasıl oluyor da iki farklı
görüntüyü tek bir görüntü olarak görebiliyoruz?

Bu sorunun yanıtı da 3B gözlüklerde gizli. Panasonic, 3B TV'deki görüntülerin izlenebilmesi için bir de gözlük geliştirdi. Şu an sinemalarda kullanılan pasif 3B gözlüklerden farklı olan ürün, elektronik olarak 'göz kırpıyor' ve bu sayede sağ ve sol gözler üç boyutlu görüntülerin yenileme oranıyla senkronize olabiliyor. Yeni gözlükler, şu an için mümkün olan en yüksek kaliteli 3B görüntüyü sağlıyor.


Ünlü yönetmenden destek

Panasonic, 3B TV'yi daha etkin bir biçimde tanıtabilmek için ilginç bir de tanıtım kampanyası yürütmeye hazırlanıyor. Firma imzaladığı anlaşmayla, Terminator ve Titanic filmlerinin de yönetmeni olan James Cameron'un yeni filmi Avatar'ın özel iş ortaklarından biri oldu. Tamamı üç boyutlu olarak çekilen filmin yaratım sürecinde donanım desteği sağlayan elektronik devi, şubat ayında filmin 3B Blu-ray versiyonunun piyasada olmasını sağlayacak. Filmin bu versiyonu Panasonic'in 3B TV'si ile tam uyumlu olacak. Kullanıcılar bu sayede ilk defa bir Hollywood filmini evlerinin oturma odalarında üç boyutlu olarak izleyebilecekler.

Yönetmen James Cameron tesadüfen seçilmiş bir isim değil. '3B sadece izlenen bir şey değil, içine dahil olabileceğiniz bir gerçekliktir' sözlerinin sahibi olan Cameron, sinemada üçüncü boyuta verdiği destekle tanınıyor. Ünlü yönetmenin senaryosunu da yazdığı ve 'hayatımın filmi' diye tanımladığı Avatar uzak bir gezegende geçiyor. Filmde, sakat bir eski asker olan Jake'in bu uzak gezegene keşif ve sömürgeleştirme amacıyla gönderilmesi ancak gezegende yaşayan ırkın tarafına geçerek insanlara karşı savaşması anlatılıyor. Avatar, 18 Aralık 2009 tarihinde, tüm dünya ile aynı anda Türkiye'de gösterime girecek. Filmin üç boyutlu Blu-ray disk versiyonunun ülkemizde satılıp satılmayacağı ise henüz bilinmiyor

-_________ www.oanfm.com __________-


avatar
yakamoz
Moderator

Mesaj Sayısı : 1316
Kayıt tarihi : 02/12/08
Nerden : Adapazarı

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Cepte 3G'den sonra sıra TV'de 3B'de

Mesaj tarafından wEfsane Bir Paz Kas. 15, 2009 2:05 pm

Geceleri korkulu rüyaları kolaylaştırır bu tv gündüz köpek balığı üzerine gelmiş gibi olursa rüyada neler olmaz :-D

-_________ www.oanfm.com __________-
http://www.oanfm.com/
avatar
wEfsane
Admin

Mesaj Sayısı : 211
Kayıt tarihi : 11/10/08
Nerden : http://www.oanfm.com/

http://www.oanfm.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz