türkata üniversitesi procesi

Aşağa gitmek

türkata üniversitesi procesi

Mesaj tarafından horasaneri Bir Cuma Şub. 13, 2009 8:32 pm

Türkata Üniversitesi Proje Sunumu Toplantısı


Türkata Stratejik Araştırmalar Eğitim ve Kültür Vakfı ile Söğüt Belediyesi'nin birlikte düzenlediği "Türkata Üniversitesi Proje Sunumu Toplantısı" Söğüt Kaymakamı Yakup Canbolat, ilçe protokolü, özel sektör temsilcileri, Türkata Vakfı mütevelli heyeti ve birçok Söğütlü vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Açılış konuşmasını Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu yaptı. Aydoğdu, Söğüt'ün artık makus talihini yenmesi gerektiğini belirterek bu üniversitenin kurulmasının Söğüt için çok önemli olduğunu vurguladı. Yıllar öncesinde Söğüt'ten demir yolu geçirileceğini ama yer sahiplerinin yerlerini vermemesinden dolayı bunun gerçekleşmediğini söyleyen Aydoğdu, önümüze çıkan bu şansın kaçırılmaması için herkesin yardımcı olmasını istedi. Kuruluş ve Kurtuluşun Beşiği Söğüt'te böyle bir üniversite kuracak olmalarından dolayı Türkata Stratejik Araştırmalar Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı M.Ziya Yılmazbilen ve mütevelli heyeti üyelerine ayrı ayrı teşekkür etti.

Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Zuhal Cafoğlu ise ilk olarak K.K.T.C.'deki özel üniversitelere değinerek K.K.T.C.'nin ekonomisinin iki önemli faktöründen birinin eğitim yani üniversiteler olduğunu belirterek, Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerin geldiğini ve sağladıkları katkı ile K.K.T.C. için büyük bir maddi kaynak oluşturduklarını, ayrıca üniversitelerin maddi kaynak oluşturmalarının yanı sıra sosyal ve kültürel değerlerin ön plana çıkarılması, birçok yeniliğe öncülük edilmesi ve yeni icatların yapılması noktasında büyük faydalar sağladığını belirterek, Söğüt(dereboyu köyü)
'ne kurulacak olan Türkata Üniversitesi'nin de Söğüt için bir şans olduğunu söyledi.

Cafoğlu'ndan sonra konuşma yapan Türkata Stratejik Araştırmalar Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı M.Ziya Yılmazbilen, vakfın kurulmasından sonra üniversite kurulması için çalışmalara başlanıldığı sırada Belediye Başkanı Halil Aydoğdu'nun bunu duyduktan hemen sonra kendilerini ziyaret ederek "Madem böyle bir niyetiniz var, öyleyse bu üniversitenin Söğüt'te kurulması gerek." sözlerinin ardından Söğüt'e geldiklerini, üniversitenin kurulması için düşünülen arazide incelemeler yaptıklarını, hatta bu arazinin Osmanlı'nın ilk çadır kurduğu yer olduğunu öğrendiklerini, şimdiye kadarda bu araziye hiç dokunulmamasın kendileri için bir lütuf olduğunu, bu toprakların sanki kendilerinin üniversite kurmaları için ayrıldığını düşünerek üniversitenin kurulmasının öneminin kat kat arttığını ifade ederek, bu uğurda tüm Söğütlüler’in destek vermesi gerektiğinin altını çizdi. Arazi alımlarının başladığını, bir yerin ise 36 varisinin olduğunu söyleyen Yılmazbilen, bunların tek tek bulunabilmesi için tüm Söğütlüler’in üniversiteyi sahiplenmesini, birkaç defa gelindikten sonra destek görülmemesi takdirde bir daha gelinemeyeceğini, kendilerinin inandığı her şeye Söğütlüler’in de inanması gerektiğini ve desteklerini her zaman arkalarında hissetmek istediklerini söyleyerek konuşmasına son verdi.

Konuşmaların ardından Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın ve kızı Yüksek Mimar Zeynep Konur (Günaydın) proje sunumunu gerçekleştirerek, öncelikle Fen Edebiyat Fakültesi ve Saray Kütüphanesi’nin inşasına başlanılacağını söyleyerek fotoğraflar ve krokiler eşliğinde bilgilendirme yaptılar.

Sunumun ardından temelin ne zaman atılacağı hakkında soru yöneltilen Yılmazbilen, arazi alımlarının devam ettiğini ve en kısa sürede temelin atılacağını belirtti.

Bildiğim kadarıyla arazi alımları için bir iki arazi kaldığını kurna,ban bayramında öğrendim.Türk Cumhuriyeti öğrencilerinin okuyacağı ve türk birliği için bir hareket olduğu söylenmekte.. 1fincankahvem

horasaneri

Mesaj Sayısı : 108
Kayıt tarihi : 31/12/08
Nerden : almanya ,münih,/ KARAMAN KONYA KAYSERI

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: türkata üniversitesi procesi

Mesaj tarafından wEfsane Bir Ptsi Şub. 16, 2009 10:16 pm

Varol devrem bu güzel paylaşim için
Tesekkürler

-_________ www.oanfm.com __________-
http://www.oanfm.com/
avatar
wEfsane
Admin

Mesaj Sayısı : 211
Kayıt tarihi : 11/10/08
Nerden : http://www.oanfm.com/

http://www.oanfm.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: türkata üniversitesi procesi

Mesaj tarafından Nevzat HARMANCİ Bir Ptsi Şub. 16, 2009 11:16 pm

teşekkürler devrem 2paylaşımlarin için caylar Tesekkürler
avatar
Nevzat HARMANCİ

Mesaj Sayısı : 461
Kayıt tarihi : 17/01/09
Yaş : 49
Nerden : karaman konya/eregli ist

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz