Efendimiz(s.a.v) eşsiz nezaketi, zarifliği ile örnekti..

Aşağa gitmek

Efendimiz(s.a.v) eşsiz nezaketi, zarifliği ile örnekti..

Mesaj tarafından Misafir Bir Cuma Ağus. 21, 2009 12:29 pm

Her konuda rehber olan Efendimiz (sas) eşsiz nezaketi zarifliği ve inceliği ile de herkese büyük bir örnekti.

Kur’an-ı Kerim’de “İnsanlara yumuşak davranman da Allah'ın merhametinin eseridir. Eğer katı yürekli kaba biri olsaydın insanlar senin etrafından dağılıverirlerdi...” (Âl-i İmran 3/159) buyurulurken Efendimiz’in ne kadar yumuşak kalpli ve insanlarla ne kadar kalıcı ilişkilerde bulunduğu anlatılmaktadır. Efendimiz’in hizmetinde bulunan yakın sahabîlerin naklettiklerine göre Peygamberimiz (sas) insanların en naziği en zarifi ve en ince ruhlusu idi. Edep ve görgü kuralları O’nun hayâtında en ideal biçimde kendini hissettiriyordu.

Hz. Âişe validemiz “Resulullah’tan daha güzel ahlâka sahip hiç kimse yoktur. Ashabından ve ailesinden birisi kendisine seslenince ‘Buyurun’ diye karşılık verirdi. Bu sebeple Allah ona ‘Sen yüksek bir ahlâk üzeresin’ buyurmuştur.” demişti. Hz. Enes Peygamberimiz’in (sas) eşsiz nezaketini şöyle anlatıyor: “Allah Rasûlü kendisine bir şey soranı can kulağıyla dinler soruyu soran yanından ayrılmadıkça onu terk etmezdi. Resulullah ile bir kimse tokalaşırsa veya bir kimse tokalaşmak için elini uzattığında karşısındaki kişi elini çekmeden Resulullah elini çekmezdi.

Biriyle yüz yüze gelince de karşısındaki yüzünü çevirip ayrılmadıkça Resulullah o kimseden yüzünü çevirmezdi. Önüne oturan kimseye hiçbir zaman ayaklarını uzatmazdı. Karşılaştığı kimseye önce kendisi selâm verirdi. Ashabıyla tokalaşmaya önce kendisi başlardı.” “Kendisini ziyarete gelenlere ikramda bulunurdu. Oturmaları için çok kere hırkasını sererdi. Bazen de altındaki minderi misafire verir üzerine oturması için işaret eder kendisi açık yere otururdu. Sahabîlerine güzel unvanlar verirdi. Hz. Ali’ye ‘Ebû Turab’ Abdurrahman b. Sahr’a da ‘Ebû Hüreyre’ gibi lâkaplar vermişti. Onlara şeref kazandırmak için hoşlarına giden isimle çağırırdı.” “Kimsenin sözünü kesmezdi. Konuşmasını yarıda bırakmazdı. Konuştuğu kişi sözünü bitirmeden yahut gitmek üzere ayağa kalkmadan sohbetine devam ederdi.” “Namaz kılarken birisi gelip oturursa namazı uzatmaz kısa keserdi.

Hemen namazını bitirip onun ne istediğini sorardı. İhtiyacını gördükten sonra tekrar namazına devam ederdi.” “Medineli bir çocuk gelir Resulullah’ın elinden tutar istediği yere götürürdü. Resulullah ‘gitmem’ demezdi.” “Resulullah birimize kızacak olsa ‘Bu kardeşimiz kendisini niçin lekeliyor?’ derdi.” “Resul-i Ekrem’e on sene hizmet ettim. Vallahi bana ‘Öf!’ bile demedi. Yapmakta geciktiğim veya yapmadığım bir emrinden dolayı beni azarlamadığı gibi ailesinden azarlayan olursa onlara da ‘Ona dokunmayın. Bu işi yapması takdir edilmiş olsaydı yapardı’ buyururdu.” “Bir gün bir iş için bir yere gitmemi emir buyurdu. İlk önce ‘Gitmem’ dedimse de Allah’ın Peygamberi bana emrettiği için gitmeye karar verdim.

Huzurlarından çıktıktan sonra sokakta birkaç çocuğun oynadığını gördüm ve onları seyretmeye daldım. Derken arkadan birisi iki eliyle başımı tuttu. Döndüğümde baktım ki kendisi. Gülüyor. Bana ‘Enesçiğim sana söylediğim yere gittin mi?’ dedi. ‘Hayır daha gitmedim gideceğim’ dedim. Ben ona senelerce hizmet ettim. Vallahi bir defa olsun yaptığım bir iş için ‘Niçin yaptın?’ yapmadığım bir iş için ‘Niçin yapmadın?’ dediğini hatırlamıyorum. Bana hiçbir zaman kötü söz söylemedi. Fiske vurmadı. Azarlamadı yüzünü bile asmadı.”

Peygamberimiz’in bir başka nezaketini ve güzelliğini annemiz Hazret-i Âişe anlatıyor: “Peygamber Efendimiz kendi eliyle ne bir hizmetçiye ne de bir kadına vurmadığı gibi Allah yolunda savaşmaktan başka elini sertçe herhangi bir şeye vurduğunu da görmedim.” “Peygamber Efendimiz iki şey karşısında tercihte bulunacağı zaman-günah olmamak şartıyla o iki şeyden hangisi daha kolaysa o şey daha çok hoşuna giderdi. Fakat günah olduğu zaman bütün gücü ile o şeyden uzak dururdu.”

“Peygamber Efendimiz kendi şahsı için kimseden öç almazdı. Ancak kendisine getirilen kimse Allah’ın yasak ettiği bir şeyi işlemişse o kimseden Allah için öç alırdı.” “Peygamberimiz davetlilere ve misafirlerine karşı da nazik davranırdı. Davet edilenler arasında bazıları kalkıp gidilmesi gerektiği halde kalkıp gitmeseler dahi Peygamberimiz onlara doğrudan gitmelerini hatırlatmaz nazik davranarak dolaylı bir biçimde hissettirirdi.”


Efendimiz Hz.Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :
Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez; onu tehlikeye atmaz.

Misafir
Misafir


Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Efendimiz(s.a.v) eşsiz nezaketi, zarifliği ile örnekti..

Mesaj tarafından NiL Bir Çarş. Ağus. 26, 2009 9:15 pm

Can Kardesim Allah Razi Olsun, Ellerine Saglik

Sevabina Yazilsin

-_________ www.oanfm.com __________-


avatar
NiL
Admin

Mesaj Sayısı : 1639
Kayıt tarihi : 07/10/08
Nerden : Oan'dan

http://www.oanfm.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Efendimiz(s.a.v) eşsiz nezaketi, zarifliği ile örnekti..

Mesaj tarafından Nevzat HARMANCİ Bir Paz Ağus. 30, 2009 4:00 pm

ELLERİNE SAGLIK WALİ KARDEŞİM
saol
paylaşımım için
avatar
Nevzat HARMANCİ

Mesaj Sayısı : 461
Kayıt tarihi : 17/01/09
Yaş : 49
Nerden : karaman konya/eregli ist

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Efendimiz(s.a.v) eşsiz nezaketi, zarifliği ile örnekti..

Mesaj tarafından NiL Bir Salı Eyl. 01, 2009 9:12 am

Wali mi Oldu Benim Kardesim Hi tebessüm

-_________ www.oanfm.com __________-


avatar
NiL
Admin

Mesaj Sayısı : 1639
Kayıt tarihi : 07/10/08
Nerden : Oan'dan

http://www.oanfm.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Efendimiz(s.a.v) eşsiz nezaketi, zarifliği ile örnekti..

Mesaj tarafından Misafir Bir Salı Eyl. 08, 2009 11:03 am

Amin inş cümlemizden.

sahi senin haberin yok demi Can Ablam. ben vali oldum haberin olsun Smile

Misafir
Misafir


Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz