Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dua mücadelenin merkezidir

Dua mücadelenin merkezidir Empty Dua mücadelenin merkezidir

Mesaj tarafından *Su_DamLaSI C.tesi Eyl. 12, 2009 3:55 pm

Dua mücadelenin merkezidir

SERHAT ŞEFTALİ

İnanan, tarafının Allah'ın (cc) yanı olduğunu ilan eder. Bu ilan, "Ben yüce bir yaratıcıya inanıyorum. O'nun dediklerini kendime bir emir telakki ediyorum." demektir. Tarafını belli etmek, insana yüklenen bir vazifenin parçasıdır.

Dua, dik durmaktır. Dua motivasyonu en yüksek düzeyde tutmaktır. Dua bilinçli olmak, ortaya irade koyabilmektir. Evet, hakkıyla dua etmek insana bu özellikleri kazandırıyor. İnsan duayla güç depolar, azmini katlar. İçini Yaradan'a (cc) döker, isteklerini sadece O'ndan (cc) ister. Duanın belki en önemli özelliğinden birisi de mücadelenin merkezi olmasıdır. İnanan insan duanın iki yönünün olduğunu bilir. Bu hem sözlü hem de fiili olmak üzere iki farklı yöndür. Sebepler dairesinde, elinden gelen tüm gayreti sarf etmek, yapılabilecek her şeyi yerine getirmek bizim üzerimize bir vazifedir. Ama ikinci vazifemiz, bu yaptıklarımıza kalbimizi, dilimizi, yüreğimizi, gözyaşımızı da eklemektir. Allah'a sığınıp "Sen en iyisini bilensin Ya Rabbim! Beni (bizi) hayırlara ulaştır. Ve bize hilelerle oyun kuranların oyunlarını boz." derken, artık ulaşamayacağımız bir noktada ilahi yardımı istemektir.

Dua aynı zamanda kalplerin bir atmasını, ellerin aynı anda kalkmasını, iradelerin ve kuvvetin bir noktada birleşmesini temin eder. Dua eden bir aileyse o aileyi, dua eden bir arkadaş grubuysa o arkadaşları, dua eden bir toplumsa o toplumu dinç ve dinamik hale getirir. Hele dostların, sevdiklerin ve karşılık beklemediğin insanlar için dua etmen empati duygusunun zirveye çıkmasını sağlar. Karşılıksız verilenlerin değerine ise paha biçilemez. "Allah'ım şu insan için, şunları ne olur ver ve kabul et." derken insan kendi için yaşamanın sınırlarını aşar.

Dua netice itibarıyla kötülükleri, kötü plan ve düşünceleri bozan bir iksirdir. Gayret ve himmete, çalışma ve işe duanın eklenmesi, kötü düşünceli, suistimal ve gadre hazırlananların oyunlarının bozulmasına sebep olur. Ayakları dolanır, yapmak istedikleri kötülüğün içine düşüp kalırlar. Ama yeter ki; Müslüman azim ve gayret etsin, buna yüreğinin sesini eklesin. Yeter ki, seccadesinde Müslümanlara dua etsin. Yeter ki oyunların ve hilelerin farkına varıp, öylece Allah'a sığınsın...

aLINTI
*Su_DamLaSI
*Su_DamLaSI