Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eski Bayram Kokuları...

3 posters

Eski Bayram Kokuları... Empty Eski Bayram Kokuları...

Mesaj tarafından *derya*, Perş. Şub. 26, 2009 12:44 am

Eski Bayram kokuları

Ah nerde o eski bayramlar diye başlayan bir yazı yazabilecek yaşa gelmeyi epey bekledim

Sanıyorum artık vaktidir Yaşım müsait Dedemlerden "rahmetli" diye söz ediyorum nicedir, anneannem "Allahım elden ayaktan düşürmeden al yanına" duasında

Her bayramı bir arada "bayram gibi" kutlayan o koca aile, telefonda bayramlaşıyor kaç zamandır

"Modernleştikçe" uzaklaştık çokları gibi biz de Tek sobanın etrafına kümelenip sohbet etmeler bitti Kaloriferle ısı odalara yayılınca, sohbetlerin keyfi de dağılıp gitti Yer sofrasından masaya terfi edilince tadı kaçtı yemeklerin Telefonda "görüş"ür olduk, "görüş" mesafesinin dışından

Eski bayramlar, "tatil" oldu

* * *

Herkesin bayram imgeleri vardır

Benimki taş zeminde sabun kokusudur uyanınca burnuma çalan Bir de coşkulu fasıl sesi, kallavi ahşap radyodan yayılan

Sabah namazıdır, babamın dizi dibinde, dizimde ağrılarla "kılar gibi yaptığım"

Bayram harçlığıdır, annemin elinden kaptığım

Kapıda ramazan davulcusudur; bakkalda Arap kızı sakızı, sokakta lak­lak ve çatapat Bilyede "müselles", "lik"te tumba Tozlu tarlada tek kale maçtır, "Oğlum daha yeni almadık mı papuçlarını!" nakaratı eşliğinde oynanan

Badem şekeridir bayram; kolalı beyaz mendil ve yandan ayrılmış saçta bir avuç kolonya kokusu

Büyük Sinema'da "Taşa Saplanan Kılıç "tır, bir türlü çıkarılamayan ya da televizyonda

"Bizim Sokak"ın siyah-beyaz dedesi, oyuncak yapan

Kevser anneannemin bahçesinde silkelenen duttur, Ülkü'yle büyüğünü kapmak için didiştiğim Abduş dayımla uçurtma uçurmaktır, Mustafa dayımdan para aşırmak Gülsüm teyzemle eğlenip, Perihan teyzemle dertleşmektir

Öğleyin önce un serpilip yoğrulan, sonra oklavayla açılan hamurun, tencere kapağı marifetiyle yarım aydan çiğ böreklere dönüşmesini merakla izlemek ve içine gizlice konan bakır 5 kuruşa ulaşma umuduyla özenle çiğnemektir

Rahmetli Nuri dedemin kucağında "Mebus olursun inşallah" duasıdır, mebusun ne olduğunu bilmeden dinlediğim

Taşlık sofada yer minderidir, ipten salıncakla inatçı bir sinek vızıltısı eşliğinde deliksiz öğle uykusu

Sonra baba tarafında, Adil Bey'le Saniye Hanım'ın evinde, "ikinci devre"

Bu kez halaların, amcaların kucağında bayram keyfi Handan haladan şiirler, Sevim haladan ninniler, Fethiye haladan türküler Kamil amcadan, Aydın amcadan hediyeler Melih' le, Ateş' le, Atilla'yla, Necati Cumalı’nın

deyişiyle "pembe yüzlü çocuklar"dık bayramlarda, "öyle pembe ki burun delikleri yavru tavşanlar gibi"

* * *

Bu sabah, o eski bayramların kokusu geliyor burnuma, tütüyor burnumda

Yaşlanıyorum galiba

O bakırdan 5 kuruşun, peşinde değilim

Mendiller kolalanmasa da olur, saçlar kolonyalanmasa da

Lakin sevgiler ertelenirse olmaz Sevmenin değer vermek, kıymet bilmek, hatır sormak, yardıma koşmak, kapı çalmak, dua almak olduğunu anladım En çok ondan özlüyorum geniş aile sofralarını

Ölen eski bayramlar değil aslında; eski duyarlılıklar

Onları yaşatabilsek, bayramlar da yaşar

Bu sabah, elinden tutup oğlumu, yukarıdaki listedeki herkesi gezdirmek istiyorum

Bir kısmı için çok geç kaldım

Geç kalmadıklarımla bari doyasıya bayramlaşayım

Siz de öyle yapın: sevdayı, vefayı başka bayrama ertelemeyin
*derya*,
*derya*,

Eski Bayram Kokuları... Empty Geri: Eski Bayram Kokuları...

Mesaj tarafından NiL Perş. Şub. 26, 2009 3:22 pm

Hep Anlatilirya "Ah O Eski Bayramlar"

O Güzel Bayramlari Hic Yasamadim

Gurbetin Bayrami Hep Ayni Idi, Eskidende , Simdide Buruk...
NiL
NiL
Admin

http://www.oanfm.com

Mesaj tarafından secil67 Perş. Şub. 26, 2009 10:05 pm

Ben cocuklugumdaki o bayramlari cok özlüyorum yurdumdan ve ailemden ayri kalmadan ,onlarla yasadigim ,mendil verilen ,bayram harcligi toplanan Smile ve en güzeli de bir gün öncesi arife günü alinan ve sabirsizlikla giymeyi bekledigimiz o "bayramliklarin "alindigi bayramlari ....

secil67

Mesaj tarafından *derya*, Perş. Şub. 26, 2009 11:43 pm

evet ablalarım ben de çok özler oldum o bayramları Sad keşke demiyecem de iyiki o bayramları biz de tadmışız diyecem Smile
*derya*,
*derya*,

- Similar topics